Sfera osobowa | Autosfera - Kultura Pełnej Obsługi | autosfera.eu +48 609 929 073  Sfera ciężarowa | Autosfera - Kultura Pełnej Obsługi | autosfera.eu +48 601 092 432 Serwis 24h | Autosfera - Kultura Pełnej Obsługi | autosfera.eu belka
strzalka CIĘŻAROWE
strzalka CIĘŻAROWE
strzalka OSOBOWE
strzalka OSOBOWE

umów się


 
imie i nazwisko:
e-mail do kontaktu:
nr tel. do kontaktu:
pojazd:
wiadomość:

VOLVO TRUCKS I RENOVA TESTUJĄ AUTONOMICZNY POJAZD /23. VVolvo Trucks, wspólnie ze szwedzkim przedsiębiorstwem komunalnym Renova, testuje i bada, na ile zautomatyzowane pojazdy mogą zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność podczas odbioru i wywozu odpadów oraz zapewnić kierowcom lepsze warunki pracy. Zasadniczo, testowane systemy automatyki są podobne do tych zamontowanych w autonomicznym samochodzie ciężarowym, użytkowanym od jesieni 2016 r. w Kopalni Kristineberg, w północnej Szwecji.
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd
 
- Prowadzenie dużego samochodu ciężarowego w dzielnicy mieszkalnej, pełnej wąskich ulic i niechronionych użytkowników dróg, stawia, co oczywiste, wysokie wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, nawet, jeżeli prędkość jazdy nie przekracza typowego dla człowieka tempa spacerowego. Śmieciarka, którą aktualnie testujemy, nieustannie monitoruje swoje otoczenie, a w przypadku nagłego pojawienia się przeszkody na drodze natychmiast się zatrzymuje. Jednocześnie, automatyczny system ułatwia kierowcy uważne obserwowanie wszystkiego, co dzieje się wokół pojazdu - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd 
 
Gdy zautomatyzowany pojazd-śmieciarka pierwszy raz wjeżdża na dany obszar, jest kierowany ręcznie, zaś jego pokładowy system za pomocą czujników GPS i innych rejestruje pozycję i nanosi ją na mapę. Dzięki temu następnym razem pojazd dokładnie „wie", jaką drogę należy wybrać i przy których pojemnikach się zatrzymać.
Na pierwszym przystanku, po aktywowaniu automatyki, kierowca wysiada z kabiny, przechodzi na tył pojazdu, mocuje pojemnik z odpadami, a następie opróżnia go w zwykły sposób, korzystając z odpowiednich elementów sterujących. Po ukończeniu tej operacji, na polecenie kierowcy pojazd automatycznie podjeżdża tyłem do kolejnego pojemnika. W tym czasie kierowca idzie przed cofającym pojazdem, uważnie obserwując otoczenie. Ale dlaczego pojazd porusza się do tyłu, zamiast do przodu?
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd 
 
- Dzięki temu, że samochód ciężarowy jedzie do tyłu, kierowca może pozostawać w pobliżu zespołu zgniatacza, zamiast ciągle na przemian przechodzić na tył, a następnie w pobliże kabiny pojazdu, gdy ten znajduje się w ruchu. A ponieważ kierowca nie musi raz za razem wchodzić i wychodzić z kabiny w każdym punkcie odbioru śmieci, jest mniej narażony na urazy kolan i innych stawów - mówi Hans Zachrisson, menedżer ds. strategicznego rozwoju w Renova.
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd 
 
To oczywiste, że cofanie jest dość ryzykownym manewrem, ponieważ kierowcy, nawet w pojeździe z kamerą, może być trudno dostrzec osoby lub przeszkody znajdujące się z tyłu pojazdu. Na niektórych obszarach cofanie samochodem ciężarowym nawet bywa zabronione ze względów bezpieczeństwa. W innych miejscach zaś istnieje wymóg korzystania z pomocy drugiej osoby, która musi stać za pojazdem, obserwować drogę i dawać znak kierowcy. W testowanym rozwiązaniu problemy te zostały wyeliminowane. Dzięki czujnikom monitorującym otoczenie wokół śmieciarki, jazda w każdym kierunku jest równie bezpieczna. A jeżeli na przykład okaże się, że ulicę blokuje zaparkowany pojazd, samochód ciężarowy potrafi automatycznie ominąć taką przeszkodę, pod warunkiem, że obok niej jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd 
 
Ponadto, ponieważ automatyka sterująca w sposób optymalny kontroluje zmianę biegów, koło kierownicy i prędkość, maleje także zużycie paliwa i emisja spalin.
 
 
Mimo że potrzebne technologie już istnieją, konieczne są dalsze testy i prace rozwojowe, zanim autonomiczne śmieciarki staną się rzeczywistością. Obecnie realizowany wspólny projekt potrwa do końca 2017 r. Następnie zostanie przeprowadzona skrupulatna analiza funkcjonalności i bezpieczeństwa, a zwłaszcza tego, jak tego typu pojazd jest odbierany przez kierowców, innych użytkowników dróg i okolicznych mieszkańców. Prawdopodobnie pojazdy o różnym stopniu automatyzacji wcześniej pojawią się w innych zastosowaniach, w których transport odbywa się na ograniczonych i zamkniętych obszarach, takich jak kopalnie czy terminale towarowe.
 
Volvo Trucks i Renova testują autonomiczny pojazd 
 
Fakty dotyczące projektu i pojazdu
 
 
- Wspólny projekt Volvo Trucks i Renova.
- Projekt koncentruje się na bezpieczeństwie, wydajności i warunkach pracy.
- Pojazd - autonomiczne (kierowane automatycznie) Volvo FM z zabudową do wywozu odpadów.
- Wyposażenie - systemy GPS i LIDAR, wykorzystywane do wyznaczania pozycji, rejestrowania tras przejazdu oraz obrazowania otoczenia pojazdu.
- Automatyczne kontrolowanie układu kierowniczego, zmiany biegów i prędkości jazdy.
- Automatyczne zatrzymanie w razie wykrycia przeszkody na drodze.
 
Dwiedz się więcej...
 
Źródło: volvotrucks.pl
 


Warto również zobaczyć:VISTA 2017-2018 - PERFORMANCE IS EVERYTHING/18. I

VISTA WORLD CHAMPIONSHIP 2017-2018

Wyniki konkursu VISTA na półmetku eliminacji do Światowego Półfinału.

SAMOLIKWIDACJA SZKÓD KOMUNIKACYJNYCH/25. X

Skorzystaj z naszej pomocy już dzisiaj! 

 

 

POWRÓT >>

 
 
©2012-2018 autosfera.eu | Autosfera - Kultura Pełnej Obsługi Pojazdów

INTERESUJĄCY FAKT


#0005

Drugi oddział serwisu pojazdów ciężarowych Volvo Trucks i Renault Trucks obsługuje klientów od maja 2015 roku w nowej lokalizacji w Styrzyńcu k/Białej Podlaskiej. 

 

AUTOSFERA  |  KULTURA PEŁNEJ OBSŁUGI

autosfera.eu

#0004

W dniu 10 kwietnia 2013 roku oficjalnie została otwarta Kantyna z której korzystać mogą zarówno klienci serwisu jak i pracownicy. Kantyna znajduje się na 1 piętrze w nowej części budynku Autosfery.

 

AUTOSFERA  |  KULTURA PEŁNEJ OBSŁUGI

autosfera.eu

#0003

Pierwszy w historii Autosfery egzemplarz nowego Volvo FH 4 generacji był obecny przez tydzień od 18.02.2013r. do 25.02.2013r.

 

AUTOSFERA  |  KULTURA PEŁNEJ OBSŁUGI

autosfera.eu

#0002

W okresie letnim klienci oczekujący na zakończenie naprawy mają możliwość skorzystania z rowerów na czas naprawy.

 

AUTOSFERA  |  KULTURA PEŁNEJ OBSŁUGI

autosfera.eu

#0001

Na czas naprawy pojazdu mamu przygotowanych wiele możliwości. W trakcie naprawy mogą Państwo smacznie i zdrowo zjeść w naszej kantynie jak również zrelaksować się w naszym specjalnie przygotowanym pokoju wypoczynkowym z TV, darmowym Wi-Fi i prysznicem.

 

AUTOSFERA  |  KULTURA PEŁNEJ OBSŁUGI

autosfera.eu


zgłoś szkodę